Jednymi z najbardziej niechcianych oraz niebezpiecznych insektów pojawiających się w naszych mieszkaniach są z pewnością pluskwy domowe. Nie chodzi tu wcale o walory estetyczne tych robaków, ale przede wszystkim o to, że mogą być nosicielami groźnych dla człowieka chorób, choć nie ma na to jednoznacznych dowodów. Niestety pozbycie się ich nie jest najłatwiejszym zadaniem, gdyż owady te wracają niczym bumerang. Jak więc wygląda pluskwa domowa i skąd się bierze?
W jaki sposób pluskwy pojawiają się w mieszkaniach?
Zanim odpowiemy sobie na pytanie jak wyglądają te insekty, warto dowiedzieć się, w jaki sposób dostają się one do domów i dlaczego w nich przebywają? Przede wszystkim wiele osób uważa, że owady te pojawiają się jedynie w brudnych i zaniedbanych mieszkaniach. Jest to jednak mit, gdyż ten rodzaj robaków występuje najczęściej tam, gdzie przebywa duże skupisko ludzi m.in. w blokowiskach. Insekty te potrafią przecisnąć się przez najmniejszą szczelinę np. przez dziurę w ścianie. W związku z tym, że łatwo przyczepiają się do ubrań mogą zostać przyniesione z dowolnego miejsca, często z zainfekowanego mieszkania, pokoju hotelowego czy po prostu z zewnątrz.
Jak wygląda pluskwa i czemu pojawia się w domach?
Owad ten najczęściej osiąga długość do 5 mm. Posiada spłaszczony odwłok o owalnym kształcie kolorze brązowo-czerwonym. Dzięki przyczepnym nóżkom bardzo szybko przemieszczają się z miejsca na miejsce, choć nie potrafią latać ani skakać. Poruszają się głównie nocą, więc w dzień są trudne do zaobserwowania. Insekt ten pojawia się w domach, gdyż żywi się krwią. Często na ciele człowieka pojawiają się zaczerwienia wynikające z ugryzień tych owadów. Warto dodać, że owad ten atakuje podczas snu człowieka.
Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy domowej i jakie są jego konsekwencje?
Ugryzienie tego insekta przypomina bardzo ugryzienie komara, z tą różnicą, że zazwyczaj na krótkim odcinku ciała znajduje się ich kilka. Wiąże się to z tym, że owad ten szuka odpowiedniego naczynia krwionośnego. Ukąszenie tego robaka oprócz zaczerwień może powodować również wypukłe, koliste obrzęki na skórze, a także reakcje alergiczne.