Pojawienie się insektów w kuchni nie jest wydarzeniem z kategorii tych przyjemnych. Robaki często przyciągane są przez resztki jedzenia pozostawione w koszu na śmieci czy w innych łatwo dla nich dostępnych miejscach. Także spadające na podłogę okruchy stanowią dla owadów wspaniałe pożywienie. Najczęściej z tego typu “zaproszenia” korzystają pluskwy, które potrafią przecisnąć się nawet przez najmniejsze otwory w ścianach czy szpary okienne. Z tego względu jednym z najważniejszych aspektów pozwalających na zminimalizowanie ryzyka występowania tych insektów jest pozamykanie wszystkich “dróg”, którymi mogłyby dostać się do mieszkania. Nie można również zapominać o regularnym sprzątaniu w postaci odkurzania czy wynoszenia śmieci. Niemniej, mimo tych czynności warto również spróbować metod odstraszania pluskiew, dzięki którym owady te nie będą nieproszonymi gośćmi w Państwa domach.
Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?
Te małe insekty gnieżdżą się przede wszystkim w drobnych szczelinach oraz zakamarkach, na które zwykle nie zwracamy uwagi, przez co trudno je wykryć. Szukać należy je przede wszystkim w takich miejscach, jak żaluzje, gniazdka elektryczne, ramy obrazów czy wgłębienia tapet. Najłatwiejszą oznaką obecności pluskiew w domu są ślady po ich ugryzieniach, które wyglądają jak czerwone punkciki układające się w linię prostą lub trójkąt. Co więcej, owady te wydzielają charakterystyczny zapach przypominający gnijące owoce, co może być kolejną oznaką, że w Waszym domu zalęgły się pluskwy.
Odstraszanie pluskiew – metody naturalne
Zanim zaczniecie poszukiwania środków chemicznych, które pomogłyby Wam w walce z tymi insektami, warto wcześniej odwiedzić sklep spożywczy i zaopatrzyć się w kilka artykułów, które znajdą zastosowanie również podczas gotowania. Mało kto wie, że dodawany m.in. do rosołu liść laurowy skutecznie odstrasza pluskwy dzięki swojemu intensywnemu aromatowi. Owady te nie znoszą najlepiej ostrego zapachu wydobywającego się z liści wawrzynu szlachetnego.
Inną rośliną, której bardzo często używamy w kuchni, a która pomaga w walce z tymi robakami jest bazylia. Posadzona w doniczce i pielęgnowana posiada piękny zapach. Niemniej, nie znoszą go różnego rodzaju owady. Często do odstraszania insektów stosuje się również ocet (wymieszany np. z kropelkami płynu do naczyń) czy też olejki eteryczne o aromatycznych zapachach. Rzadziej w tym celu wykorzystuje się naturalne spraye np. z dodatkiem pieprzu cayenne czy też ziemię okrzemkową.
Odstraszanie pluskiew – metody chemiczne
Jeżeli naturalne metody zawiodą, zawsze pozostaje użycie środków chemicznych czy dźwiękowych, które powinny zaradzić występującemu problemowi. Często, te pierwsze z wymienionych, opierają się na intensywnych aromatach, skutecznie odstraszających insekty. Drugie zaś, wykorzystują do swych działań ultradźwięki, których człowiek nie jest w stanie usłyszeć, natomiast owady już tak.
W odstraszaniu pluskiew oprócz środków owadobójczych w sprayach oraz pyłach pomocne mogą okazać się zamgławiacze. To substancja rozpylana w postaci drobnej mgły, która potrafi wniknąć w nawet najmniejszy zakamarek w domu i skutecznie pozbyć się tych natrętnych owadów. Jednak, niezależnie od tego, jaki środek Państwo wybiorą, należy dokładnie zapoznać się z wszystkimi informacjami podanymi przez producenta, w szczególności dotyczącymi sposobu użycia oraz zachowania bezpieczeństwa. Ponadto pamiętajcie, że zawsze istnieje opcja skonsultowania się lub wynajęcia profesjonalistów od dezynsekcji, którzy bez problemu poradzą sobie z obecnością pluskiew w Waszych domach.
Jak zabezpieczyć dom przed nawrotem pluskiew?
Nawet jeśli uda Wam się pozbyć pluskiew, nie oznacza to, że problem insektów już Was nie dotyczy, gdyż mogą one ponownie zalęgnąć się w Waszych domach. Dlatego nawet po ich wytępieniu warto stale sprawdzać miejsca, w których występują, np. w zasłonach czy spojeniach łóżek. W dodatku insekty mogą pojawić się w materacach, więc świetnym rozwiązaniem okażą się pokrowce, dzięki którym owady nie będą wstanie się w nich zagnieździć. Nie zapominajcie również o regularnym sprzątaniu i dokładnym czyszczeniu mebli, pościeli oraz ubrań. Co więcej, dobrze jest także zabezpieczyć wszelkie szczeliny w oknach czy listwach przypodłogowych, przez które pluskwy z łatwością przedostają się do środka domu.